Home | Ανακοινώσεις | Θεατρική Ομάδα | Προγράμματα | Σχολείο | Photoindex | Περιεχόμενα

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Ο ελάχιστος ελεύθερος χρόνος των μαθητών στέκεται το μεγαλύτερο εμπόδιο κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας μιας θεατρικής παράστασης, όταν πρέπει να εξευρεθεί ένα τρίωρο ή τετράωρο την εβδομάδα για πρόβες. Συνήθως επιλέγεται το μεσημέρι του Σαββάτου και της Κυριακής παραγκωνίζοντας μια ενδεχόμενη βόλτα ή εκδρομή ή ακόμα και την τόσο πολύτιμη για όλους ξεκούραση. Κι όμως, τώρα που έφθασε η ώρα της παράστασης, πιστεύουμε ότι η προσπάθεια αλλά και οι θυσίες όλων μας άξιζαν τον κόπο.

Το θέατρο είναι μια σύνθετη δημιουργία. Ασχολούμενοι με αυτό οι μαθητές έρχονται σε επαφή με το σύνολο των τεχνών, τη λογοτεχνία, την υποκριτική, τη σκηνοθεσία, τη μουσική, τη σκηνογραφία ακόμα και τη τεχνολογία. Όλα αυτά συνυπάρχουν και αλληλοδιεισδύουν. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι μέσα από τη διαδικασία της προετοιμασίας μιας παράστασης οι μαθητές συνειδητοποιούν ότι το θέατρο δεν είναι ποτέ έργο του ενός, όσο ταλαντούχος κι αν είναι. Προϋποθέτει ομαδικότητα, απαιτεί τη συνεργασία όλων και δίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα μόνο μέσα από σκληρή και πειθαρχημένη δουλειά. Έτσι μαθαίνουν να ξεπερνούν τα εμπόδια που συχνά υψώνονται απειλητικά μπροστά τους, να δέχονται υποδείξεις, να παραδέχονται την αξία των συμμαθητών τους αλλά και να δομούν την αυτοεκτίμησή τους και να χαίρονται τις επιτυχίες τους.

Γι αυτό κάνουμε θέατρο στο σχολείο. Γιατί πιστεύουμε ότι ο παιδαγωγικός και μορφωτικός ρόλος του σχολείου δεν εξαντλείται μόνο με το μάθημα στην αίθουσα, αλλά επιτυγχάνεται και με άλλες εξωδιδακτικές δραστηριότητες.

Και αν το αποτέλεσμα δε σας ικανοποιήσει πλήρως … σκεφθείτε. Σημασία δεν έχει μόνο το φτάσιμο στην Ιθάκη αλλά και το ταξίδι.

"Μιας πεντάρας νιάτα"
  Γιαλαμά - Πρετεντέρη